Zāliens dārzā

Zāliens, zāliena ierīkošana
•    Zālieni
•    Paklājzālieni
•    Pļavas
•    Velēnas
•    Mauriņi

Skaists zāliens kā dārza pamatelements vienmēr ir bijis nozīmīgs katra dārza īpašnieka sapnis. Atrasties  dārzā ,kurš ir rūpīgi kopts  un staigāt pa zaļu,koptu un nopļautu zālienu, tas vienmēr iepriecina ikkatru. Parasti dārzos zāliens aizņem lielāko daļu, jo tas kalpo kā fons pārējiem dārza elementiem –dobēm, dārza mēbelēm vai arī mākslas darbiem.

Zāliens tiek veidots no dažadām zemu augošām graudzāļu sugām. Atkarībā no tā,kura suga dominē, tas nosaka zāliena izskatu un lietošanas veidu. Zālienus pēc lietošanas veida iedala dekoratīvajos un mīdāmajos.Ja dārza īpašnieks grib dekoratīvo zālienu, tad būs jāizvēlas tāds graudzāļu maisījums, kurš varēs nodrošināt šo funkciju. Vai arī, ja kādam ir doma par to, ka viņš gribēs staigāt, atpūsties vai uzspēlēt futbolu, tad šajā gadījumā būtu jāsēj cits garudzāļu maisījums. Parasti katrs dārza īpašnieks zin, ko viņš gribēs darīt savā piemājas zālienā.

Zālienam vienmēr vajadzētu būt rūpīgi un regulāri koptam. No tā būs atkarīgs zāliena izskats un funkcionalitāte. Zāliens piemājas dārzā rada īpašu mikroklimatu, jo sīkais un smalkais zāliena lapojums rada lielāku gaisa mitrumu, kas īpaši karstās un saulainās vasaras dienas pazemina gaisa temperatūru pat par vairākiem grādiem, ka arī uztver gaisa putekļus dūmgāzes.

Zālienus var iedalīt vairākās grupās

1. Pļavas tipa zālieni. Tos parasti īpaši nemēslo un nelaista. Pļauj dažas reizes gadā. Mēdz saukt par ekstensīvi koptiem zālieniem.

2. Piemājas zālieni. Intensīvi kopts zāliens. Tie ir zālieni, kuri ir regulāri pļauti, mēsloti un laistīti ar labi ielabotu augsni, drenāžu un planējumu.

3. Speciālie zālieni. Tiek izveidoti ar īpašu mērķi piem., futbola vai golfa laukumi. Šiem zālieniem vajadzīga īpaša pieeja, tos ierīkojot un tālāk uzturot. Tiem vajadzīga ļoti intensīva kopšana un uzturēšana.

Zāliena ierīkošana

Lai ierīkotu skaistu un labi funkcionējošu zālienu ir jāņem vērā vairākas svarīgas un būtiskas lietas.

1. Pirms sāk zāliena ierīkošanas darbus jāpārdomā vai mājai un dārzam ir pievilktas visas nepieciešamās komunikācijas. Ja dārzā būs apgaismojums, tad savlaicīgi jāierok elektrības kabeļi. Ja dārzā plānota automātiskā laistīšanas sistēma, tad jāparedz vieta, kur to varēs pieslēgt. Tāpat jāparedz, kāda būs lietus ūdens novadīšanas sistēma mājai, jo visbiežāk to ierok zem zāliena. Ja plānots, ka dārzā būs dažādas dobes un stādījumi, tad šajās vietās jau laicīgi būtu jāpadziļina pamatgrunts.

2.Pēc tam liela vērība ir jāpiegriež augsnes sagatavošanai.  Pirms zālienam ieklāj auglīgo augsni  jāveic pamatgrunts attīrīšana no būvgružiem, akmeņiem, celmiem, koku saknēm u.c. nevēlamiem priekšmetiem. Pamatgrunti izlīdzina, lai zālienam nepieciešamais augsnes slānis vēlāk tiktu uzbērts vienmērīgā biezumā. Tāpat vēlams, lai jaunā zeme būtu tīra no dažādiem piemaisījumiem.  Augsnei jābūt ar pietiekamu barības vielu daudzumu-smilts vai mālssmilts sastāvu. Zeme ar lielāku māla daudzumu derēs vietās, kur būs dzīvojamā zona un bērnu rotaļu laukums. Ja augsne ir ļoti mālaina un smaga, tad tai pievieno kūdru 5-10kg/m2. Augsnes reakcijai jābūt pH 5,5-6,5 un auglīgam slānim vajadzētu būt biezumā no 18-20cm. Ja dārzam plānots ierīkot automātisko laistīšanas sistēmu, tad būtu īstais brīdis to ierakt. 

3.Uzbērtais auglīgās augsnes slānis pirms sējas kārtīgi jānoblietē un jānoplanē. Zāliena blietēšanu vislabāk veikt ar zāliena rulli. Gan blietēšanu, gan planēšanu veic vairākas reizes secībā vienu pēc otras. Vēlaimais zāliena kritums ir 1-2%, lai ūdeni novadītu prom no mājas.

4.Kad pienācīgi sagatavots auglīgais zemes slānis, veic zāliena sēšanu. Atkarībā no vietas(saulaina, noēnota vai pilnībā ēnaina), un zāliena izmantošanas veida ( dekoratīvais vai intensīvi lietojamais) jāizvēlas garudzāļu sugu maisījums. To var nopirkt gatavu vai sajaukt paši. Jāsaka gan, ka bez priekšzināšanām pašam sajaukt ir neiespējami. Visos zālienu sēklu maisījumos noteikti būs daudzgadīgā airene, sarkanā auzene un pļavas skarene, bet tādas sugas kā parastā un baltā smilga vai aitu un pļavas auzene būs nepieciešamas īpašos gadījumos. Šajos jautājumos labāk būtu konsultēties ar speciālistu. Izsējas norma ir atkarīga no zālienu sēklu maisījuma, bet vidēji tā ir 20-40g/m2

5.Pašu sēšanu labāk  veikt sākot no pavasara līdz agram rudenim.(augustam), bet ja sanāk vēlāk, tad jārēķinās, ka daļa sējumu pa ziemu var aiziet bojā un pavasarī būs jāveic zāliena piesēšana. Sēt var ar roku vai speciālu zāliena sējmašīnu, kas nodrošinās vienmērīgu sēklu iestrādi augsnē un vienmērīgāku sadīgšanu.  Vasaras periodā noteikti jāveic zāliena laistīšana, bet tiem kuri ir ierīkojuši automātisko dārza laistīšanas sistēmu šajā brīdī ir ieguvēji, jo tam nav jāpavada lieks laiks. Ja kādam ir vēlēšanās ātrāk tikt pie skaista zāliena ar zaļu zelmeni, tad ieklāt var paklājzālienu, vienīgi izmaksu ziņā tas būs trīs, četras reizes dārgāk. Augsnes sagatavošana paklājzālienam ir tāda pati kā parastajam, tomēr laistīšanu gan būtu jānodrošina bagātīgak kā sētajam.

6. Kad zāliens ir izaudzis aptuveni 10cm garumā, tad veic pirmo zāliena pļaušanu. Intensīvi lietot jauno zālienu gan varēs tikai pēc gada, kad tas būs pietiekoši saaudzis iesakņojies.

Zāliena kopšana

Kā galvenos zāliena kopšanas darbus var minēt regulāra zāliena pļaušana, mēslošana, laistīšana. Pavasarī vai rudenī būtu jāveic zāliena aerācija.

Zāliena aizstājēji

Zāliena aizstājējus parasti izmanto vietās, kur zālienu dažādu iemeslu dēļ nav lietderīgi ierīkot. Tās var būt nogāzes, šauras,  ļoti sausas vai atkal ļoti mitras vietas. Šajos gadījumos ierasto zālienu var aizvietot ar lakstaugiem vai kokaugiem. Mitrās vietās var stādīt kumeļpēdu, mugurenes, papardes u.c lakstaugus, sausās vietās savukārt derēs mārsils, laimiņi, akmeņlauzītes u.c šādām vietām piemēroti augi.