Ūdens dārzā

Dīķi, strauti un ūdenstilpnes
Ļoti maz cilvēku Latvijā dzīvo pie kādas ūdenstilpnes,- ezera, upes, vai jūras. Kā veiksmīgs risinājums tam - ierīkot savā dārzā kādu no mākslīgajām ūdenstilpnēm , neliedzot sev izbaudīt tās priekšrocības, ko sniedz ūdens burvība. Ūdens dārzā vienmēr ir relaksējošs un nomierinošs elements.

Visbiežāk dārzos un apstādījumos veido mākslīgus dīķus, ūdenstilpnes vai baseinus. To galvenais nolūks ir papildināt ainavu, vai izveidot kā dizainisku elementu dārzā.

Pēc savas uzbūves dīķus un cita veida ūdenstilpnes iedala divās daļās.
Dabīgā un mākslīgā tipa ūdenskrātuves.Citos gadījumos dīķis ir vajadzīgs tīri praktiskiem nolūkiem: atpūtai pie pirts, dārza laistīšanai, zivju audzēšanai vai ugunsdzēsības vajadzībām.

Mākslīgi veidotie dīķi var atšķirties arī pēc uzbūves. Ja dīķa dibens tieši saskaras  ar grunti ( gruntsūdens iesūcas vai ieplūst) , tad tos mēdz saukt par dīķiem. Par baseinu sauc ūdenstilpni, kur tā dibens ir izolēts no grunts ar mākslīgiem materiāliem ( piem. betonu vai kādu citu hidroizolējošo materiālu).

Pirms pieņem lēmumu par viena vai otra baseina ierīkošanu, ļoti svarīgi būtu saprast dabīgo gruntsūdeņu līmeni un plūdumu. Ja nebūs pareizi noteikts gruntsūdens dziļums, tas apgrūtinās  baseina ierīkošanu.
Vietās, kur ir noteikta skaidrība, ka gruntsūdeņi ir pietiekoši dziļi, var droši veidot kādu mākslīgo dīķi vai baseinu. Lētākais un vienkāršakais veids ir izrakto grunts daļu izklāt ar attiecīga biezuma dīķu plēvi. Vislabākās ir sintētiskā kaučuka dīķu plēves. Tās ir visizturīgākās un to izmantošanas ( ekspluatācijas ) laiks ir līdz 50 gadiem.  Pieejamas arī lētākas ( PVH) plēves, kuru mūžs ir līdz 20 gadiem,  ar mazāku noturību.  Dīķu plēvēm ir pieejami dažādi biezumi no 0,5- 2,0mm. Biezumu dīķu plēvei izvēlas atkarībā no grunts sastāva, dīķa lieluma, dekoratīvo materiālu pielietojuma. Gadījumos, kad  ir vajadzīgs apslēpt dīķa plēvi, šim nolūkam izmanto dabīgos akmeņus -  dolomīta vai laukakmeņus. Bieži vien šādi dīķi ir gan dekoratīvi, gan dizainiski, gan praktiski pielietojami. Klienti, kas ierīkojuši savos dārzos šāda veida dīķus, ir apmierināti un gandarīti.
Blakus dīķim var ierīkot arī kādu ūdenskritumu vai kaskādi.

Ūdenskritumi, strauti  un kaskādes
Lai panāktu ūdens cirkulāciju, nereti blakus dīķim izveido mākslīgu strautu vai kaskādi. Iespējams, ka rokot dīķi blakus ir palikusi izraktā grunts, ko arī ļoti veiksmīgi var izmantot par reljefu šādam strautam. Ūdens cirkulācija bagātinās ūdeni ar skābekli un veidos patīkamu čalošanu. Šim nolūkam gan būs vajadzīgs papildus elektrības pieslēgums un sūknis. Protams, ka ar šo netiks nodrošināta laba  ūdens tīrība un kvalitāte, tāpēc papildus visticamāk būs vajadzīgs vēl ūdens filtrs.

Dīķu ūdens filtri
Ūdens filtri var būt ļoti dažādi gan pēc lieluma, gan pēc darbības principa. Šo filtru galvenais uzdevums ir attīrīt ūdeni no ūdenszālēm, baktērijām, iekritušajām koku lapām un zivju atkritumiem. Izvēloties pareizi izmēra filtru var panākt ļoti labu ūdens tīrību un kvalitāti.

Apstādījumi dīķu tuvumā
Lai dīķis neizskatītos vienmuļš un neizteiksmīgs, apkārt tam vai arī pašā dīķī var iestādīt atbilstošus augus. Parasti ārpus dīķa iesaka stādīt grīšļus, meldrus, puplakšus,īrisus, purenes, krastkaņepes vai saulpurenes. Pašā dīķī noteikti tās varētu būt ūdensrozes, niedres, kalmes, vilkvālītes vai citas sugas, kas ir piemērotas augšanai tieši ūdenī.
Labāk par dizainu un iespējamo augu salikumu vajadzētu konsultēties ar attiecīgās jomas  speciālistu.


Dīķi. Kaskādes. Strūklakas

•    Dīķu ierīkošana
•    Dekoratīvie baseini
•    Strūklakas
•    Strūklaku uzstādīšana
•    Dekoratīvie strauti